Usuwanie brodawek.

mgr Edyta Konieczna

Brodawki wirusowe zwane inaczej kurzajkami. Ten rodzaj zmian skórnych powstaje w wyniku zagnieżdżenia się wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus przenoszony jest poprzez kontakt z naskórkiem.

Brodawki wirusowe najczęściej pojawiają się na dłoniach i stopach, ale mogą także zostać przeniesione na inne części ciała. 

Przyczyny powstawania brodawek nie są do końca znane. Najczęściej wskazuje się na:  osłabienie systemu odpornościowego organizmu, które sprzyja zagnieżdżaniu się wirusa HPV np. obciążenia psychiczne, zbyt duży wysiłek fizyczny, ciąża, ciężkie operacje, schorzenia układowe, zaburzenia metabolizmu, zaburzenia hormonalne, chroniczne stany zapalne, zaburzenia w układzie krwionośnym czy nadmierna potliwość, skaleczenia, otarcia lub pęknięcia, które również mogą przyczyniać się powstania odpowiednich warunków do infekcji spowodowanej wirusem HPV

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji specjalistycznymi kosmetykami niwelujemy ryzyko ponownego pojawianie się brodawek. Usunięcie brodawki lub brodawek nie gwarantuje jednak, że nie pojawią się one w przyszłości. Ze względu na to, że nosicielami wirusa HPV możemy być nawet przez kilka lat, niezwykle ważna jest systematyczna kontrola i stała opieka podologa. Czas terapii w przypadku leczenia brodawek jest bardzo różny i indywidualny dla każdego pacjenta. Wynosi od kilku do nawet kilkunastu wizyt.

Wśród czynników, które mają istotny wpływ na czas terapii wymienia się m.in.: reakcję pacjentów na stosowane podczas terapii preparaty pomocnicze, wcześniejsze – inne niż mechaniczne – próby usunięcia brodawek, regularne stosowanie przez pacjentów preparatów pielęgnacyjnych oraz przede wszystkim, czas, który minął od chwili pojawiania się brodawki do momentu wizyty w gabinecie podologicznym. Pamiętajmy, że im szybciej zgłosimy się do specjalisty, tym szybciej będziemy mogli usunąć brodawki.

5.00 of 5 - 1 votes
Thank you for rating this article.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Czytaj więcej...