Grzybica skóry stóp i paznokci.

Grzybice właściwe, dermatofitozy, tineae, to choroby zakaźne wywoływane przez dermatofity, należące do grzybów niedoskonałych - wykazują one epidermotropizm przez powinowactwo do keratyny - białka występującego w naskórku, paznociach i włosach.

Grzybica stóp

tineapedum, charakteryzuje się ogniskami rumieniowo – złuszczającymi z pęcherzykami i objawami wysiękowymi. Do zakażeń dochodzi zwykle w miejscach użytku publicznego: uzdrowiska, SPA, pływalnie i inne obiekty sportowe, w których zaniedbywane są procedury higieniczne. Przebieg choroby jest przewlekły z okresami zaostrzeń.

Wyróżnia się:

 1. grzybica międzypalcowa (var. interdigitalis) – ogniska wyprzeniowe niekiedy z maceracją naskórka, zajęcie przestrzeni III/IV i IV/V
 2. grzybica potnicowa (var. dyshidroitica) – liczne pęcherzyki i zlewne ogniska wysiękowe
 3. grzybica złuszczająca (var. hyperkeratotica) – ogniska hiperkeratotyczne z licznymi popękaniami

 

Grzybica paznokci - objawy

Grzybica paznokci, tineaunguium s. onychomycosis, objawia się natomiast przez zgrubienie, przebarwienie, łamliwość, nadmierne rogowacenie i pobruzdowanie płytek. Do zakażeń dochodzi zwykle w miejscach użytku publicznego: uzdrowiskach, SPA, gabinetach kosmetycznych, pływalniach i innych obiektach sportowych, w których zaniedbywane są procedury higieniczne. Przebieg choroby jest przewlekły, leczenie długotrwały.

Czynniki predysponujące:

 • wiek starszy
 • zaburzenia mikro i makrokrążenia kończyn
 • spadek odporności organizmu
 • steroidoterapia i immunosupresja
 • zaburzenia endokrynologiczne
 • nadmierna potliwość stóp
 • narażenie zawodowe i środowiskowe
 • troficzne zmiany płytek paznokciowych
 • nieprzewiewne obuwie

 

Kandydoza wałów i płytek paznokciowych

Peryonychia et onychia candidomycetica s. candidiasisunguim, jest chorobą zakaźną wywołaną przez grzyby rodzaju Candida, objawia się poprzez obrzęk, zaczerwienienie i bolesność wałów, z wydobywanie treści ropnej pod wpływem ucisku, w przebiegu choroby płytki zmieniają się na szaro-żółtawo-brunatne, bez połysku, przerośnięte i rozwarstwione. Do zakażeń dochodzi zwykle w miejscach użytku publicznego: uzdrowiska, SPA, gabinety kosmetyczne, pływalnie i inne obiekty sportowe, w których zaniedbywane są procedury higieniczne. Przebieg choroby jest przewlekły.

5.00 of 5 - 2 votes
Thank you for rating this article.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Czytaj więcej...