Terapia pękających pięt-rozpadlin.

Pękające pięty to schorzenie związane z suchością skóry. W części podeszwowej stóp, nie występują gruczoły łojowe, nie ma też sebum. Nieprawidłowa praca układu żylnego i tętniczego powoduje pękanie pięt ponieważ upośledza to gospodarkę wodno-lipidową w obrębie skóry.

 

Pękaniu sprzyja również: wiek, nadwaga, zaburzenia przemiany materii, niedobór witaminy A, choroby tarczycy, wątroby, nerek, cukrzyca i jej powikłania, zachwiana gospodarka hormonalna i elektrolitowa, uwarunkowania genetyczne powodujące zaburzenia w produkcji profilagryny oraz atopowe zapalenie skóry. 

Te wewnątrzpochodne czynniki sprzyjają występowaniu suchości skóry, a w następstwie – hiperkeratozie i pęknięciom. Do czynników zewnątrzpochodnych zaliczamy długotrwałe noszenie zbyt ciasnego i twardego obuwia, zbyt dużą wagę ciała oraz zaniedbania w pielęgnacji.


W początkowym stadium pękanie pięt objawia się występowaniem silnie pogrubiałej warstwy rogowej, szorstkością i łuszczeniem. Martwy, złuszczający się naskórek ma białe, żółte i brudnoszare zabarwienie. Struktura takiego naskórka jest spójna, krucha, spękana i łuszcząca się. Gdy usuniemy powierzchniowe zrogowacenie, uwidaczniają się liczne kapilary.

W dalszym stadium tworzą się bolesne pęknięcia, rozpadliny dochodzące do skóry właściwej, które krwawią i powodują stany zapalne. Zabieg polega na usunięcie otaczających pęknięcia zrogowaceń. Za pomocą ostrza usuwamy martwą tkankę zgodnie z przyjętymi zasadami. Usuwamy zrogowacenia warstwowo, wzdłuż szczelin, do momentu uzyskania takiej samej grubości i napięcia opracowywanego naskórka. Zbyt silna ingerencja wywoła uczucie bólu i będzie stymulować naskórek do zwiększenia podziałów komórkowych, co w następstwie zintensyfikuje powstawanie kolejnych zrogowaceń.

Następny etap to oczyszczenie krawędzi pęknięć za pomocą dłutka lub frezu różyczkowego. Brzegi pęknięć powinny być dokładnie oczyszczone. Wygładzone przy użyciu jednorazowych kapturków ściernych drobnoziarnistych ,następnie  z zaopatrzeniem opracowanych wcześniej miejsc tłustym preparatem bogatym w emolienty, z zawartością propolisu, pantenolu, cholesterolu, witaminy A lub alantanu. Miejsca pęknięć zabezpieczamy opatrunkiem i wykonujemy odciążenie z blatu piankowego lub filcowego celem amortyzacji. Zabiegi powtarzamy do uzyskania elastycznej, gładkiej skóry.

Uzupełnieniem terapii stosowanej przez podologa powinna być ukierunkowana codzienna pielęgnacja domowa.Mając do czynienia z krwawiącymi rozpadlinami należy delikatnie opracować miejsca zmian z zachowaniem zasad aseptyki i antyseptyki. Do dezynfekcji można użyć octaniseptu lub koncentratu propolisowego, stosujemy również maści gojące i wykonujemy jałowy opatrunek i odciążenie. Niezbędna jest kontrola i dalsza profesjonalna terapia zastosowana przez podologa, uzupełniona o pielęgnację domową.

4.00 of 5 - 1 votes
Thank you for rating this article.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Czytaj więcej...